GÜVENLİKLİ İSKELE

DIŞ CEPHE İSKELESİ

GÜVENLİKLİ İSKELE

Binada yapılacak imalatlarda aşağıda açıklanan teknik şartlara uygun güvenlikli iskelelerin kullanılması gerekmektedir.

1) Montaj ve Kullanım Talimatları:
İş ve işçi güvenliğinin sağlanması bakımından, güvenli iskelenin eğitimli elemanlar tarafından, gözetim altında kurulması ve sökülmesi gerekmektedir. Güvenlikli iskelenin bir kere kurulumundan sonra güvenli iskeleye yetkililer dışında müdahale edilmemeli, değişiklik yapılmamalı, yatay/düşey boruların, kalasların yeri değiştirilmemeli ya da bunlar sökülmemelidir.
2) Teknik Açıklamalar ve Güvenli iskele Kurulumu:
a- Ayar Mili:
Güvenlikli iskele düzgün bir yüzey üzerine kurulmalıdır. Aksi durumda yüzey farklılıklarını giderecek ve güvenlikli iskelenin teraziye gelmesini sağlayacak, yüksekliği ayarlanabilir miller olmalı ve bunlar aracılığıyla güvenli iskelenin teraziye getirilmesi sağlanmalıdır. Ayar milleri, üzerine tam olarak basabileceği geniş kalasların üstüne oturtulmalıdır.
b- İskele Panoları:
Güvenli iskele ayakları, 48 mm çapında 3,00 mm et kalınlığında demir profilden imal olup, yan korkulukların yada emniyet çubuklarının her 50 cm’ de (diz ve göbek hizaları) montajına imkan tanıyacak şekilde pimlere sahip olmalıdır. Kalasların sabitlenmesi için üstteki ayaklar alttaki kalasları kilitleyecektir. güvenlikli iskele ayakları antipas boyalı olup, çürüme ve paslanmaya karşı muhafaza altına alınmalıdır. Galvanizli olması tercih sebebidir.
c- Kalaslar:
Kalaslar, esnemenin önlenmesi için en az 2 mm sactan yapılmalıdır. Bir kalasın eni 30 cm, kalınlığı 60 mm, uzunluğu ise 250 cm’ dir. Ayrıca kalas her iki başında dikey ayaklara geçecek şekilde delik yada kanca bulunacaktır. Kalaslar “Z” şeklinde saçlarla güçlendirilecektir. Kalaslar m2 de min. 200 kg yük taşıyabilecek mukavemete sahip olacaktır. Her bir modül güvenli iskelede 2 adet kalas kullanılacaktır. Kalasların her katta sürekliliği sağlanacak ve binayı çepeçevre saracaktır.
d- Emniyet Çubukları:
Emniyet çubukları her 50 cm’ de bir olmak üzere çift sıra (diz ve göbek hizasına gelecektir.) kullanılarak işçi emniyeti sağlanacaktır. Bitiş kısımları da yan korkuluklar ile kapatılmalıdır. Bu çubuklar paslanmaya karşı antipas boyalı yada galvanizlenmiş olmalıdır.
e- Merdiven Sistemi:
Merdiven sistemi katlar arasındaki iniş çıkışı sağlamak amaçlı kullanılır. Üzeri tabla ile kaplı olup, gerektiğinde açılabilir vaziyete getirilebilecektir. Merdivenler sabit olmayacak, bu sayede gerektiğinde yukarı asılabilecektir.
f- Bağlantı:
Bağlantı güvenli iskeleyi cepheye sabitlemek için kullanılır. Bağlantıların cepheye atılan çakma dübeller ile bu dübellere bağlanan tijli kelepçeler ile yapılması gerekmektedir. Güvenlik açısından kullanılan iskelenin minimum yarısının binaya bu elemanlar ile bağlanması gerekmektedir.